Az EESZT legfontosabb funkciója, hogy a betegekhez tartozó adatok egy közös helyen tárolódnak, és a kezelőorvos hozzáférhet más orvos által felvitt egészségügyi információkhoz. Fontos tudni, hogy csak abban az esetben kérhetsz le információt az adott betegről, ha már a kezelőorvosa vagy (tehát már felvittél neki kezelést az EESZT-be).
Fontos, hogy a páciensnek, akinek az adatait szeretnéd lekérdezni, a TAJ száma meg legyen adva a rendszerben, hiszen az EESZT TAJ alapján azonosítja a betegeket.
A Pácienskartonban a fogak alatt, a kezelésrögzítő felületen, jobb oldalon találsz egy Továbbiak gombot. Erre kattintva láthatod, hogy milyen, az EESZT-ben tárolt információkat tudsz lekérdezni.
Dokumentumtár: Itt található az összes olyan dokumentum, amit korábbi kezelőorvos feltöltött a beteghez. Ide kerül annak a kezelésnek a dokumentációja is, amit te végeztél a betegnek. Az adott sorra kattintva letöltődik a dokumentum a számítógépedre, és megnyitva elolvashatod. Itt a páciens összes, valaha elvégzett és EESZT-be feltöltött kezelését láthatod, bárhol is látták el a pácienst.
eProfil: Ide nem automatikusan kerülnek az információk, hanem az egyes orvosok töltik fel, alapvető anamnézis vagy CAVE információkkal. Te is felvihetsz ide információt, pl gyógyszerérzékenységet. Ez főleg akkor hasznos, ha valamilyen ok miatt az orvos nem tud megbízható információt szerezni a betegről (eszméletlen, memóriaproblémák).
eReceptek: Itt megtalálhatóak a beteg számára kiállított elektronikus receptek. Aktív (még ki nem váltott) és inaktív (már kiváltott) kategóriák vannak. Itt tudod ellenőrizni, hogy jelenleg vagy korábban milyen gyógyszert szedett a beteg (hasznos, ha nem tudja pontosan a nevét), illetve, hogy az általad felírt receptet kiváltotta-e. Továbbá itt azt is ellenőrizheted, hogy sikerült-e érvénytelenítened egy olyan receptet, amire a páciensnek nincs szüksége.
eBeutalók: Itt megtalálhatóak a beteg számára kiállított elektronikus beutalók.
Nem lehet azonban korlátozás nélkül hozzáférni bármilyen páciensadathoz. Néhány területhez (pszichiátriai, addiktológiai, szexuális úton terjedő, HIV/AIDS betegségek) tartozó információk érzékeny adatnak minősülnek, így ezeket nem nézheti meg bárki az EESZT-ben sem.
Valamint a páciens rendelkezhet arról, hogy róla a lehető legkevesebb információ legyen elérhető (ez a DÖR, Digitális Önrendelkezés). Ezek a korlátozások feltörhetők, a jobb felső sarokban található Breakglass gombbal. Azonban a Breakglass lekérést csak nagyon indokolt esetben szabad végezni, ugyanis ez a páciens kifejezett kérése ellenére történik!